Medzi životom a smrťou

Autor: Jana Pisarčíková | 8.5.2013 o 18:36 | (upravené 8.5.2013 o 22:20) Karma článku: 8,77 | Prečítané:  402x

Silné príbehy, smutné osudy a s nimi spojená krajina, z ktorej sála strach. Krajina, ktorá nikdy nežila v mieri. Svetlo by ste v nej hľadali márne. A nielen to, vďaka ktorému vidíme. Svetlo v dušiach mnohých Severokórejčanov už dávno vyhaslo. Rozprávala som sa s človekom, ktorý týmto ľuďom pomáha prekročiť hranice vlastnej krajiny.

 http://www.durihana.net/photogallery

Rozhovor s pastorom Ki-won Chun

Oporu Severokórejčania - obyvatelia bez akýchkoľvek občianskych práv nachádzajú paradoxne u najväčšieho soka - v Južnej Kórei. Existuje skupina odvážlivcov, ktorá pomáha ľuďom zo Severnej Kórei utiecť a tak nájsť svoje svetlo. Organizácia má názov Durihana. Jej riaditeľom je pastor Ki-won Chun. Videl zamrznuté telo človeka, ktoré plávalo v rieke. Patrilo utečencovi, ktorý sa snažil prejsť hranice. Bol svedkom toho ako partiu 5 ročných detí mlátila polícia. Dôvod? Žobrali. V noci počul kričať severokórejskú ženu. Čínski chlapi ju ťahali za vlasy po chodníku. Čo viac človek potrebuje k tomu, aby sa rozhodol obetovať svoj vlastný pocit istoty, pre životy iných?
Durihana sa snaží o rozšírenie evanjelia k ľuďom zo Severnej Kórei, a tiež pomôcť utečencom ujsť z krajiny. Poskytujeme politiku a alternatívu pre ľudí z Južnej a Severnej Kórei na to, aby sa mohli stať jedným v láske Ježiša Krista,” objasnil pastor.
Organizácia funguje od roku 1995 kedy bol Ki-won Chun prvýkrát svedkom toho, ako boli Severokórejčania lovení” a predávaní.
Od roku 1995 do teraz sa nám podarilo zachrániť asi 1000 ľudí a previezť ich k nám, do USA a Japonska.”

Nájdu svetlo, no nie pokoj

Byť neustále utláčaný, hladný, nemôcť povedať svoj názor, žiť podľa toho, čo nastolil niekto iný. Aj keď túto hrôzostrašnú drámu opustia - poznačí ich navždy. Aj po prekročení vytúženej hranice. Prežili veľa utrpenia a cítia sa menejcenní a zranení. Ušli zo Severnej Kórei no napriek tomu stále žijú v strachu z toho, že môžu byť zatknutí a vrátení späť do krajiny. Ich ľudské práva boli znehodnotené keď na nich poľovali” a predávali ich blízko Číny. Veľmi ťažko rozumejú a dokážu nasledovať kapitalizmus, keďže žili v jedinečnej socialistickej spoločnosti a v slepom obdive s ťažkými predpismi a prídelmi od komunistickej strany. Je pre nich veľmi náročné udomácniť sa v Južnej Kórei.

Ľudia zo Severnej Kórei sa dajú zabiť ľahko ako kurčatá.”

To sú slová jedného z čínskych mužov. Kúpil si ženu, ktorej do jedla nasypali omamné látky, a potom ju predali Číne. Keď sme sa pastora opýtali na jeho najsmutnejší príbeh poslal ich viac než tridsať. Sú plné zrady, smútku, hladu a všetky končia hrôzostrašným väzením. Presne ako dvadsaťdvaročná žena, ktorá sa snažila prejsť čínske hranice, aby našla pre rodinu niečo pod zub. Chytili ju a skončila v severokórejskom väzení. V tak krutých podmienkach ľudia strácajú všetko. Podľa slov pastora sama povedala: „Necítila som nič. Nepremýšľate o ničom, nemáte strach zo smrti. Stávate sa len strojom bez akýchkoľvek emócii.”

Cesta z pekla do neba

From hell to heaven. Tak vraj nazývajú utečenci záchranu. Pastor hovorí: Je to cestovanie medzi životom a smrťou. Strach je neopísateľný, je to cesta plná bolesti." Nečudo, veď stačí jediný chybný, či podozrivý krok a  vrátia ich späť do krajiny. Pošlú ich do väzenia alebo ich popravia. Tí, ktorí im pomáhali sú väznení a vyhostení.”

Svoj strach obetuje pre ich istotu

Aj pastor sa stal obeťou ich zverstva. Chytili ho v roku 2001. So svojou skupinou 12 utečencov práve prechádzal hranice Číny. Osem rokov si odsedel vo väzení. Hrozili mu trestom smrti, chceli aby nabonzoval svojich pomocníkov. Jeho odpoveď však vždy bola rovnaká - jediný komu sa bude spovedať je Boh a vlastné svedomie. Som v neustálom nebezpečenstve a bojím sa, že aj moje deti unesú do Severnej Kórei. Keď ľudia začali prvýkrát odtiaľ utekať, bolo jednoduché stretnúť sa s nimi na ulici v Číne alebo blízko hranice, ale teraz sú absolútne prenasledovaní a hliadky boli posilnené. Vláda Južnej Kórey mi zaručuje ochranu, ale nikdy nemôžem pracovať bez strachu. Nesiem zodpovednosť za každú misiu. Pomáha mi viera v Ježiša."

Semeno zradcu

Zľutovania nemajú s nikým. Deti, matky všetci majú pri odhalení úteku osud istý. Ak chytia tehotnú ženu, potrat je nutný. Pretože utečenec je známy ako zradca a dieťa ako semeno zradcu. Je veľa novorodeniatok, ktoré sa nedožili jedného roka.”

Prebudili sa z klamstva

V minulosti bola ich krajina viac izolovaná. Ako povedal pastor pre National: „Ľudia naozaj verili, že žijú v raji." S rastúcim počtom utečencov však snaha zabrániť preniku informácii do krajiny je čoraz náročnejšia. „Severokórejčania už poznajú pravdu a vedia, čo sa deje vo vonkajšom svete. Nemôžu však s tým nič urobiť," dodal smutne pastor.

Ostáva im teda iba snívať. Alebo riskovať a starý život v neľudských podmienkach vložiť do rúk pastora a bojovať o dosiahnutie nového, skutočného života.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?